Víte že…

Víte, že lázeňské městečko Bechyně v jižních Čechách prý založila sama kněžna Libuše? Podle některých se má nedaleko odsud dokonce nacházet její hrob.Lanová dráha a vlakové soupravy

Trasa
Vlakové soupravy: Skalní Mlýn – Punkevní jeskyně a zpět
Lanová dráha: Punkevní jeskyně – Horní můstek Macochy a zpět

Jízdní řád
viz. otevírací doba Punkevních jeskyní.

Jízdné
Lanová dráha Vlaková souprava Kombinované jízdné
Zpáteční jízda:
dospělí: 90 Kč
zlevněné jízné: 70 Kč

Jedna jízda:
dospělí: 70 Kč
zlevněné jízdné: 50 Kč
Zpáteční jízda:
dospělí: 80 Kč
zlevněné jízné: 60 Kč

Jedna jízda:
dospělí: 70 Kč
zlevněné jízdné: 50 Kč
Zpáteční jízda:
dospělí: 140 Kč
zlevněné jízné: 100 Kč

Jedna jízda:
dospělí: 110 Kč
zlevněné jízdné: 80 Kč

Zdarma:
  • děti do 3 let mimo hromadné organizované dětské zájezdy

Zlevněné jízdné:
  • děti ve věku od 3 let do 15 let
  • hromadné organizované zájezdy dětí do 3 let
  • držitelé průkazů osob ZTP a ZTPP
  • studenti po předložení platného průkazu o studiu

V provozní době jezdí lanová dráha nepřetržitě podle přepravních potřeb.
Zastavení provozu za bouřky a prudkého nárazového větru!
V případě mimořádných vstupů do Kateřinské a Punkevní jeskyně bude provoz lanové dráhy a vlaků prodlužován v návaznosti na výstup posledních návštěvníků z jeskyní.

Kontakt
Skalní mlýn 96,
678 01 Blansko
Česká republika

Tel.: +420 516 418 113,
Fax: +420 516 418 114
e-mail: smk@smk.cz


Lanovka a vláček


Když pomineme stovku schodů, které musí návštěvník zdolat v Punkevních jeskyních, chce-li se dostat na dno propasti Macocha, je prohlídka největších zajímavostí Moravského krasu takřka „bezbariérová“. Jinými slovy: do srdce chráněné krajinné oblasti se mohou bez obav vydat stařečkové s holí a maminky se sotva chodícími ratolestmi; stejně jako starost načesaných krasavic o budoucnost jehlových podpatků na růžových střevících je zbytečná. Aby přijíždějící turista nevydal ani o kalorii víc, než je nezbytně nutné, se už třináct let stará místní doprava. Pokud se přece jen rozhodne projít trasu pěšky (což je možné po naučné stezce), může energii doplnit v nejednom ze zdejších stravovacích zařízení.

Z turistického hlediska je nejzajímavější částí CHKO Moravský kras sever. Nachází se tu čtyři veřejnosti přístupné jeskyně, z nichž se největším davům poznání-chtivých turistů těší jeskyně Punkevní. Po projití suché části podzemních prostor se dostanete na dno světoznámé propasti Macocha, odkud můžete zamávat svým známým (i neznámým) na dolním můstku. Mimochodem, koukají na vás z výšky 92 metrů – a to jsou teprve ve dvou třetinách propasti! K podzemnímu přístavišti je to co by kamenem dohodil a rázem se (zase) ocitnete pod masivem zimomřivých skal. Elektrickým motorem poháněná loďka uveze na pětadvacet turistů, kteří – když mají to štěstí a přežijí plavbu bez mrazivé koupele – suší a čistí vylezou tam, kde prve do jeskyně vešli. Člověk by řekl, že to ani zdaleka nemá na Postojnský podzemní vlak. Jenže vláček máme v Moravském krasu taky. Navíc ještě lanovku.

Okolí jeskyní (Pustý a Suchý žleb) je od roku 1992 ze zákona oproštěno od výparů spalovacích motorů. Povolení pro vjezd může výjimečně dostat třeba autobus se zdravotně postiženými, my ostatní využijeme služeb místní organizované dopravy. K Punkevním jeskyním se dostaneme nejlépe ze Skalního Mlýna (turistické informační středisko, parkoviště, hotel a restaurace – asi 7 km východně od Blanska) několika vagónovým "autobusem", celkem přiléhavě přestrojeným za vlak. V opačném směru se vzduchem kymácí lanovka, která zvládne převýšení z horního okraje Macochy k "Punkevkám" (131 m) na 249 metrech za 3 minuty. V jedné ze dvou kabin cestujeme spolu s dalšími čtrnácti pasažéry (bez cigaret, psů a zmrzliny) k hornímu můstku ve výšce skoro 493 metrů nad mořem. Ty, jež trápí fóbie z výšek, snad utěší, že pro případ poruchy je připraven záchranářský tým z řad horolezců, kteří záchrannou akci pro jistotu dvakrát do roka cvičí. Děsivý jícen propasti, jenž spatřit bylo ještě v 19. století vskutku "o život", dnes bezpečně sledujeme sevřeni železným zábradlím. Kousek od vyhlídky je turistické informační centrum, parkoviště a prodejna občerstvení i suvenýrů.

Záleží jen na vás, jestli se vydáte od Brna k hornímu můstku, lanovkou dolů k Punkevním jeskyním a odtud místním vláčkem do Skalního Mlýna nebo naopak. Jestli máte málo peněz, komplex z nezdravého životního stylu nebo obojí, vydejte se pěšky po naučné stezce – něco přes dva kilometry po asfaltce, lemované košatými stromy a informačními tabulemi. Ať tak jak tak, udělejte si zacházku ke Kateřinské jeskyni, ať můžete k cestovatelským zkušenostem zapsat návštěvu největší zpřístupněné podzemní prostory v Česku.


Poděkování | Online Travel Solutions © 2006-2007