Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko ukrývá Pravčickou bránu, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších skalních vyhlídek je nádherný rozhled do kraje.Plánek jeskyně1 – Galerie  ^^^
Po vstupu do Předního dómu vás uchvátí krápníková výzdoba, které říkají Galerie. Nad Salmovým sloupem neobyčejných rozměrů (4 metry do výšky a 7 metrů po obvodu) visí Palice – stalaktity s plochou špičkou, které vznikly kvůli nánosu bahna a kamení (voda už neměla kam kapat). Tyto prostory byly objeveny v roce 1909 profesorem Karlem Absolonem.2 – Zrcadlové jezírko   ^^^
Profesor Absolon, který jeskyně objevil a zpřístupnil veřejnosti, chtěl, aby krasová výzdoba návštěvníky nadchla. Nechal tu zřídit umělé jezírko, na jehož hladině se krásy Předního dómu odrážejí – takže všechno vidíte hned dvakrát aniž byste měli promile v krvi. Vedle jezírka je pódium, kde se občas konají koncerty komorní hudby.
3 – Škrapy   ^^^
Rýhování na stěnách, způsobené intenzivním průtokem agresivní kyselé vody. Vzniká ve vápenci, který je tato voda schopna rozpouštět.


4 – Objevná chodba   ^^^
Při cestě do Reichenbachova dómu se návštěvníkům nad hlavami otevře uzoučká škvíra. Absolon musel být celkem hubený, když se sem tudy dostal. Tato objevná chodba se na původně zasedimentovaný nynější průchod napojovala svrchu. Když se podíváte kolem sebe, bude vám podle zabarvení skalních stěn jasné, kam až bahno sahalo.
5 – Reichenbachův dóm
  ^^^
V Reichenbachově dómu si mohou návštěvníci ověřit fyzičku – čeká je stovka schodů. Na svahu jsou tu umístěny cedulky s letopočty, které naznačují výši hladiny vody za povodní v daných letech. Stalagmitovou chodbou s nádhernou krápníkovou výzdobou se dostanete do Zadního dómu.


6 – Trpaslík a váza   ^^^
Snad nejzajímavější krasový útvar Zadního dómu, ne-li celých Punkevních jeskyní. Dva široké stalagmity s plochým koncem vznikly skapem vody z velké výšky. Voda se rozstřikuje v drobných krůpějích do stran a tvoří dokonale rovnou plochu.
7 – Tunelová chodba
  ^^^
Vydá-li se člověk do Punkevních jeskyní v době zvýšeného stavu vody (časté obzvlášť při jarním tání) nebo chce-li ušetřit na vstupném, musí oželit vodní plavbu. V tom případě prohlídkový okruh končí na dně Macochy a namísto na loďkách návštěvníci opouštějí jeskyni po svých. Vracejí se Tunelovou chodbou válcového tvaru, kterou vyhloubil silný proud vody. Podle trojúhelníkových útvarů na stěnách (tzv. skalopů) dokáží odborníci poznat, jakým směrem se voda valila.


8 – Anděl   ^^^
Pohádkový krasový útvar, zčásti zastíněný třpytivou Drapérií. Na betonovém obložení, starém asi 80 let, můžete pozorovat, jak rychle narůstá krápníková hmota (tzv. sintr).

9 – Dno Macochy   ^^^
Ze Zadního dómu se návštěvník dostane prostřílenou štolou až na dno Macochy. Ne že by to jinudy nešlo, ale málokomu by vyhovovalo škrábat se původně objevenou cestou. Na dně vyvěrá v Horním jezírku řeka Punkva, Dolním jezírkem odtéká zpět do podzemí. Je odsud vidět dolní můstek, horní je „za rohem“ ve výšce 138, 5 metrů.
10 – Podvodní mosty   ^^^
Řeka Punkva nehloubila Punkevní jeskyně s myšlenkou, že budou jednou nejnavštěvovanějšími pozemními prostorami v České republice. Chodbičky jsou někde klikaté, úzké a neprůchozí. Podvodní mosty jsou důkazem, že tu kdysi pod hladinou existoval spletitý několikapatrový systém chodeb.11 – Pohádkové jezírko   ^^^
Každá širší chodba v Macošských vodních dómech si vysloužila přízvisko „jezírko“ a i těch „pohádkových“ je tu hned několik. Voda o teplotě kolem pěti stupňů Celsia dosahuje hloubky 10 metrů. Prostory hlídá zkamenělá hlava moudrého Krakonoše a hrbící se Vodník.
12 – Zelená voda   ^^^
Proč je Punkva tak nádherně zelená? Obsah vápníku ve vodě způsobuje, že je schopna pohlcovat červené světlo – o to víc vynikne zelená. Je to jako s oblohou: atmosféra pohlcuje žluté světlo, a tak naše oko více vnímá inverzní barvu – modrou.


13 – Masarykův dóm   ^^^
Součástí vodní plavby je zastávka v Masarykově dómu. Od přístaviště se sem dostanete přes Bobří síňku, která své jméno získala podle někdejších obyvatel. V Masarykově dómu se tyčí Husův sloup oproti visícímu Dvanáctibarevnému vodopádu (zabarvení způsobují příměsi železa). Protože jdou průvodci s dobou, přejmenovali Medvědí tlapu na Ruku Barta Simsona.


14 – Výtok Punkvy   ^^^
Punkva se s podzemím loučí v Pustém žlebu. Tady – kousek od místa, kde jste do jeskyně vstupovali – se se skalními chodbami rozloučíte i vy.
Výtok PunkvyMasarykův dómZelená vodaPohádkové jezírkoPodvodní mostyDno MacochyAndělTunelová chodbaTrpaslík a vázaReichenbachův dómObjevná chodbaŠkrapyZrcadlové jezírkoGalerie


Poděkování | Online Travel Solutions © 2006-2007